Matky s onkologicky chorými deťmi našli útočisko v bytoch neďaleko nemocnice

Päť rodín z Ukrajiny s onkologicky chorým dieťaťom našlo útočisko v bytoch na bratislavských Kramároch. O ubytovanie neďaleko nemocnice sa im postarala naša organizácia Ronald McDonald House Charities (RMHC) v spolupráci s organizáciou Deťom s rakovinou. Bývanie zdarma tak majú zabezpečené do konca liečby dieťaťa.

Už krátko po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine začali na Slovensko prichádzať prví detskí onkologickí pacienti, ktorí potrebovali okamžitú pomoc. Okrem zdravotnej starostlivosti bolo nevyhnutné ihneď im nájsť bývanie. Na túto potrebu sme ihneď reagovali.

Dlhodobo pomáhame chorým deťom v slovenských nemocniciach, takže vieme, že v takýchto prípadoch je rýchlosť kľúčová. Aj rodič, ktorý je pre dieťa s onkologickou diagnózou základnou oporou, potrebuje čo najmenej ďalšieho stresu, aby mu zostávalo čo najviac síl pre dieťa. Utekať s takto chorým dieťaťom ešte pred vojnou je už naozaj nad ľudské sily.

RMHC sprostredkovala 5 bytov v Účelovom ubytovacom zariadení Biont, ktorému hradí mesačné nájomné a k tomu poskytla grant na zariadenie, ktoré chýbalo alebo bolo potrebné zakúpiť ho nanovo. „Museli sme nakúpiť nové paplóny, vankúše, posteľnú bielizeň, kuchynské a kúpeľňové potreby a ďalšie veci, aby sme zabezpečili náročné štandardy pre onkologických pacientov s oslabenou imunitou,“ hovorí K. Bagľašová z Deťom s rakovinou. Riaditeľka RHMC H. Mlkvá dodáva, že zároveň chceli byty rodinám zútulniť. „Prajeme si, aby mali v nich pocit domova. To je aj naším princípom pomoci v slovenských nemocniciach: zlepšujeme podmienky pre deti a ich rodičov, aby mohli zostať spolu a zároveň v prostredí, ktoré čo najviac pripomína domov, lebo to pozitívne vplýva na ich liečbu.“

Jeden apartmán v ubytovacom zariadení dostala k dispozícii aj slovenská rodina s onkologicky chorým dieťaťom. Päťčlenná rodina z východného Slovenska sa pred časom presťahovala do Bratislavy kvôli liečbe jedného z troch detí a v hlavnom meste boli nútení platiť si drahý nájom 1-izbového bytu. „Pri vynášaní vecí z auta do bytov nám dobrovoľne pomohol náhodný pán, o ktorom sme sa neskôr dozvedeli, že je otcom dieťatka z transplantačnej jednotky. Rodina je v zložitej sociálnej situácii, a preto sme sa spolu s RMHC dohodli, že bezplatné bývanie sprostredkujeme aj tejto rodine,“ rozpráva riaditeľka K. Bagľašová.

Obe organizácie – Ronald McDonald House Charities aj Deťom s rakovinou n.o., plánujú spolupracovať aj v budúcnosti a spoločne pomáhať s ubytovaním ďalším rodinám, ktorých dieťa sa lieči na onkologickú diagnózu, či už budú zo Slovenska alebo z Ukrajiny.

Ďakujeme týmto všetkým za podporu a že pomáhate uskutočňovať takéto potrebné projekty.