Domov / O nás

O nás

Nezisková organizácia Ronald McDonald House Charities n.o. (RMHC n.o.)

Ak je dieťa choré, najväčším darom, ktorý mu môžeme dať, je láska a podpora rodiny.

Blízkosť pre rodiny je hlavnou hodnotou neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities, n.o. Slovensko (RMHC), ktorej zakladateľom a hlavným partnerom je spoločnosť McDonald’s, a preto sa zameriava na pomoc hospitalizovaným deťom a ich rodinám.

Ilustracna matka a dieta

Od roku 2003 RMHC zakúpila moderné zdravotnícke prístroje, zrekonštruovala a materiálne vybavila nemocničné izby a detské oddelenia v 11 slovenských nemocniciach od Bratislavy cez Banskú Bystricu, Žilinu až po Košice za viac ako 1 050 000 eur. Pomáha tak pre desaťtisíce malých pacientov a ich blízkych zlepšovať podmienky počas ťažkých chvíľ hospitalizácie a spríjemniť proces uzdravovania.

Počas roka 2022 sme zrekonštruovali ďalšie priestory detských nemocničných oddelení v Martine, NitreKošiciach, ktoré sme zároveň doplnili o potrebné vybavenie v nemocniciach. Naším cieľom je v nemocniciach vytvoriť priestory, ktoré čo najviac pripomínajú domov a tiež poskytujú potrebný komfort dieťaťu ako aj sprevádzajúcemu rodičovi.

Pre rodiny v slovenských nemocniciach sa snažíme prinášať princípy rodinne orientovanej starostlivosti (Family Centered Care) a dlhoročné skúseností z celosvetovo fungujúcich  programov pre hospitalizované deti a ich rodiny Ronald McDonald House Charities.

Pre choré dieťa je niekedy najlepším liekom mať nablízku rodinu, aby dostalo čo najviac objatí, bozkov a uistení, že ho máme

Dom Ronalda McDonalda

Naším cieľom do budúcnosti je na Slovensku vybudovať prvý Dom Ronalda McDonalda v tesnej blízkosti detskej nemocnice. Dom nie je len stavba, ale ucelený program poskytujúci potrebnú podporu rodinám hospitalizovaných detí, ktoré sa stretávajú s celou škálou akútnych či chronických detských ochorení vrátane rakoviny, nedonosenosti, srdcových ochorení, úrazov, transplantácií orgánov a tkanív a mnohých ďalších závažných ochorení.

Pre rodiny hospitalizovaných detí je dôležitá blízkosť, ubytovanie a zníženie finančnej záťaže. Zapojenie do programu organizácie Ronald McDonald House Charities prináša tieto výhody a oveľa viac. Tieto účelovo vybudované ubytovacie zariadenia sú navrhnuté tak, aby poskytovali súkromie, pohodlie a nerušený spánok a vytvárali spoločné priestory, kde môžu rodiny nájsť vzájomnú útechu a dodať si silu. Aktivity a ďalšia podpora v Dome Ronalda McDonalda poskytujú oddych od každodennej záťaže spojenej so starostlivosťou, vytvárajú spoločnú skúsenosť s ďalšími rodinami, ktoré čelia podobným problémom, a pomáhajú znížiť finančnú záťaž týchto rodín. Rodina s vážne chorým či zraneným dieťaťom prechádza množstvom ťažkostí, ktoré môžu spôsobovať intenzívny pocit odlúčenia. Možnosť zdieľať túto cestu s ďalšími rodinami ju nielen môže urobiť znesiteľnejšou, ale môže tiež rodine pomôcť aktívnejšie sa zapojiť do starostlivosti o svoje dieťa a prispieť k jeho zotaveniu.

Príklad: Dom Ronalda McDonalda v pražskom Motole otvorený v novembri 2022

Lepšia starostlivosť

Moderné prostredie