V nemocnici v Nitre sa tešia zo zrekonštruovaných priestorov

Kompletná rekonštrukcia spoločných priestorov

Pobyt v nemocniciach je pre deti stresujúci nielen kvôli častej neprítomnosti rodičov pri hospitalizácii, ale aj vinou nevyhovujúcich spoločných priestorov a izieb pacientov. To už však viac neplatí pre Kliniku detí a dorastu vo Fakultnej nemocnici v Nitre, kde nezisková organizácia Ronald McDonald House Charities (RMHC) kompletne zrekonštruovala spoločné priestory na dvoch poschodiach v celkovej hodnote 63 482 eur. Výmenou prešli podlahy, svietidlá, radiátory, dvere a v neposlednom rade aj steny priestorov. Vymaľovaním došlo k ich zútulneniu a fádny jednotvárny interiér sa razom premenil na prostredie podobné detskej izbe. „Najmenší pacienti sa môžu ocitnúť mimo svojho domova zo dňa na deň, a preto je veľmi dôležité, aby im nemocničné prostredie nenaháňalo strach a mohli sa tak plne sústrediť na liečbu. Pocit útulnosti a veselé farby, ktoré sa nám podarili zakomponovať do interiéru priestorov im dovolia aspoň na chvíľku zabudnúť na nepríjemný boj s chorobami a vyčaria im úsmev na tvári,hovorí Hana Erat, výkonná riaditeľka n.o. Ronald McDonald House Charities na Slovensku.   

Menšie detičky poteší herňa a nový televízor

Na oddelení menších detí, ktoré je súčasťou kliniky bol spoločný priestor upravený tak, aby deťom pripomínal herňu a poskytol im ideálny priestor na hranie hier a strávenie príjemných chvíľ. Keďže priestory sú atypické a oblúkové, bol pre ne vyrobený nábytok na mieru za účelom ich najefektívnejšieho využitia. Osadené bolo taktiež drevené pódium, ktorého časť je tvorená čalúnenou sedačkou, kde sa môžu najmenší pohodlne usadiť a vychutnať si obľúbené rozprávky. Sprevádzajúci rodičia majú k dispozícii novú plne vybavenú kuchynskú linku so vstavanou chladničkou a mikrovlnou rúrou.

Pri rekonštrukcii mysleli aj na rozvoj a vzdelávanie pacientov

Množstvo detí, ktoré sú hospitalizované v nemocniciach tu musí stráviť dlhšiu dobu, než by si predstavovali. Väčšie školopovinné deti tak prichádzajú o možnosť vzdelávania, ktoré je pre nich v ich veku veľmi dôležité. Na oddelení veľkých detí v nitrianskej nemocnici však funguje nemocničná škola, v rámci ktorej, môžu pacienti pokračovať v štúdiu aj napriek dlhodobému nepriaznivému zdravotnému stavu. Spoločné priestory slúžia okrem oddychu a stravovania aj na vyučovanie a deti majú k dispozícii novú magnetickú tabuľu či televízor. O pohodlie počas jednotlivých hodín sa zas starajú čisto nové stoličky a stôl, ktorý je možné poskladať do požadovaného tvaru podľa potreby. Aj na tomto oddelení bol využitý nábytok na mieru, ktorý teraz efektívne slúži pani učiteľkám s uskladnením školských potrieb. Poslednou novinkou je malá kuchynská linka.